Februári teendők a kertben
Kerti munkák februárban
A február még hagyományosan a kertészek pihenőhónapja, de ez nem jelenti azt, hogy teljesen le kell mondanunk a kert gondozásáról. Ez az időszak remek alkalmat kínál a tervezésre, karbantartásra és előkészületekre a következő szezonra. A februári szezonális zöldségek és egyéb kertészeti munkák is szerepet kaphatnak a tennivalók között.
1. Tervezzük meg a kertet!
Februárban még van idő átgondolni, mit szeretnénk az év során termeszteni vagy módosítani a kertben. Készítsünk vetéstervet, gondoljuk át, milyen növények és virágok kerüljenek az ágyásokba. Ne feledkezzünk meg a februári szezonális zöldségekről, amelyek beltéren vagy védett helyen már elkezdhetők.
Érdemes figyelembe venni a vetésforgót is, hogy elkerüljük a talaj kimerülését. Ha dísznövényeket is tervezünk, most van itt az ideje a virágágyások újragondolásának, valamint az ültetési időpontok megtervezésének.
2. Ellenőrizzük a kerti szerszámokat
Vegyük elő a kerti szerszámokat és eszközöket, majd ellenőrizzük állapotukat. Élesítsük a metszőollókat, tisztítsuk meg az ásókat és kapákat, hogy tavasszal minden készen álljon a munkára.
A rozsdás szerszámokat drótkefével vagy csiszolópapírral tisztítsuk meg, és vékonyan olajozzuk be őket a hosszabb élettartam érdekében. Ha szükséges, szerezzünk be új eszközöket, hogy ne tavasszal kelljen kapkodni.

3. Gondoskodjunk a madarakról
A hideg időben a madarak élelmet és vizet keresnek. Helyezzünk ki madáretetőket, és ügyeljünk arra, hogy rendszeresen feltöltsük azokat. Ezzel nemcsak a madaraknak segítünk, hanem a kert ökoszisztémáját is támogatjuk.
Ha van lehetőségünk, telepítsünk madárodúkat is, hogy tavasszal fészkelőhelyet biztosítsunk számukra. A madarak természetes kártevőirtók, ezért jelenlétük hosszú távon is előnyös lehet a kertünkben.
4. Vizsgáljuk meg a fákat és bokrokat
Az elhalt vagy beteg ágakat távolítsuk el, ezzel megakadályozva a betegségek terjedését. Februárban, ha az idő engedi, érdemes lehet elvégezni a gyümölcsfák téli metszését is. A kerti munkák közé tartozik februárban a fák törzsének védelme is, például meszeléssel.
A gyümölcsfák törzsének meszelése segít megelőzni a kéregrák és más betegségek kialakulását, valamint védi a fákat a hirtelen hőingadozásoktól. Emellett a tél végi időszakban érdemes megvizsgálni a bokrokat is, és szükség esetén megifjítani őket.
5. Ellenőrizzük a betakart növényeket
Győződjünk meg arról, hogy a télre betakart növények megfelelő védelmet kapnak a fagyok ellen. Pótoljuk vagy igazítsuk meg a mulcsot, szalmát vagy egyéb takaróanyagot, ha szükséges.
Ha enyhébb időjárás köszönt be, néhány növény számára hasznos lehet a takarás részleges eltávolítása, hogy elkerüljük a befülledést és a gombás betegségek kialakulását.
6. Kezdjük meg a vetőmagok beszerzését
Ez az időszak ideális a vetőmagok átvizsgálására és új magok beszerzésére. Ellenőrizzük a meglévő készleteket, és rendeljük meg az éves termeszteni valókat. A februári szezonális zöldségek közé tartozik például a borsó, lóbab, retek és egyes salátafélék, amelyeket már el lehet vetni hidegágyban vagy beltéren előnevelésre.
A palántaneveléshez szükséges eszközöket is szerezzük be: ültetőtálcákat, palántaföldet, növekedést segítő lámpákat és hőmérsékletszabályozókat.
7. Kertészeti napló vezetése
Ha még nem tettük meg, kezdjük el vezetni egy kertészeti naplót. Jegyezzük fel az időjárást, a növények fejlődését, a kerti teendőket és az elért eredményeket. Ez segíthet a jövőbeli tervezésben, és visszatekinthetünk az előző évek tapasztalataira.
Egy jól vezetett napló segít abban is, hogy időben észrevegyük a kártevők megjelenését, vagy nyomon követhessük a talajjavítás eredményeit.
8. Komposzt és talajjavítás előkészítése
A február ideális időszak a komposztáló ellenőrzésére és a talajjavítás előkészítésére. Forgassuk át a komposztot, és ha már jól lebomlott, kezdjük el kiszórni az ágyásokba.
Ha még nem rendelkezünk komposztálóval, érdemes elgondolkodni a beszerzésén, hiszen ezzel természetes módon gazdagíthatjuk a talajt. A február végi időszakban a trágyázásról is gondoskodhatunk, különösen, ha szerves trágyát használunk.
9. Üvegház és hidegágy előkészítése
Akik üvegházzal vagy hidegággyal rendelkeznek, most takaríthatják ki, fertőtleníthetik és felkészíthetik az első vetésekhez. A fóliasátorban vagy üvegházban már megkezdhetjük a paprika, paradicsom és egyéb melegigényes növények előnevelését.
A kerti munkák februárban remek lehetőséget biztosítanak arra, hogy előkészítsük a kertet a tavaszi szezonra. Egy kis odafigyeléssel és előrelátással nagyban megkönnyíthetjük a munkánkat az év további részében. Ha most elvégezzük a szükséges előkészületeket, a tavaszi szezonban gördülékenyebben indulhat a növénytermesztés és a kertgondozás.
Ha további kérdéseid lennének, fordulj bátran hozzánk a kertesz@phylazonit.hu e-mail címen. Ha kertedet minőségi és megbízható termékek segítségével szeretnéd ápolni, látogasd meg webshopunkat aktuális ajánlatainkért.